Zamek w Oporowie

 

Licząca ponad 570 lat rycerska siedziba obronna w Oporowie nieopodal Kutna zwołuje wszystkich obywateli Najjaśniejszej Rzeczpospolitej na pomoc!

Podgryziony przez bobry zabytkowy drewniany most nad fosą dosłownie wali się uniemożliwiając współczesnym bezpieczne nawiedzanie zamczyska! Wszyscy ludzie dobrej woli usilnie proszeni są o finansowe wspomożenie rekonstrukcji mostu. Brakuje już niewiele, a dzieła odbudowy podjęło się Wojsko Polskie.

Oporowski zamek rycerski miał szczęście w burzliwej polskiej historii – nigdy nie został doszczętnie złupiony, zdewastowany lub spalony. Natomiast przez wieki często zmieniał właścicieli, a były wśród nich rody: Korzeniowskich, Pociejów, Oborskich, Orsettich.
 

W 1932 r. zamek kupili Elżbieta i Michał Szymon Karscy.

Po wojnie zespół zamkowo-parkowy przejęła Polska Rzeczpospolita Ludowa. W 1949 r. otworzono w zamku muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Zbiory zamkowego muzeum przedstawiają dzieła malarstwa, rzeźby i wyroby rzemiosła artystycznego od XVI do początku XX wieku.

Obecnie dyrektorem zamku jest Anna Majewska-Rau, która wraz z mężem Ryszardem sprawnie i wielką dbałością administruje zamkiem i otaczającym go parkiem.

W promocji zamku w Oporowie pomaga miesięcznik Decydent oraz IMR advertising by PR.