Pałac Żaków

Dawnych żaków, czyli studentów, pałace ówczesne raczej nie gościły, chyba że tych wysoko urodzonych. Ale za to dzisiaj (nawet jeżeli czas studiów mamy już dawno za sobą) możemy wypocząć w eleganckim i wygodnym Pałacu Żaków, położonym całkiem niedaleko od Warszawy. W tym historycznym, pieczołowicie odrestaurowanym obiekcie mieści się bowiem naprawdę urokliwy hotel.

 

Pałac Żaków to kameralny hotel odrestaurowany przez Jarosława Cybulskiego, który jest również właścicielem Hotelu Dwór Chotynia. Do pałacu dojedziemy ze stolicy w niecałą godzinę, bo położony jest około 50 kilometrów na południowy wschód od Warszawy. Mieści się w spokojnej, malowniczej okolicy otoczonej przepięknym parkiem wokół łąk i lasów niedaleko Mińska Mazowieckiego. Obiekt należy do elitarnej grupy Hoteli Historycznych w Polsce i Europie.

Pałac Żaków miał w swojej historii wielu właścicieli, a jego dzieje sięgają końca XIX wieku. Wieś Żaków w 1563 roku należała do Katarzyny Siennickiej. W spisie kościelnym z 1576 roku osada ta była wymieniona jako wchodząca w skład parafii siennickiej. Kolejni właściciele dziedziczyli lub nabywali dobra związane z wsią, a w XIX wieku posiadłość obejmującą Żaków, Hutę Żakowską, Żakowiec i Kolonię Pogulańską zapisano w księgach wieczystych w 1874 roku jako „Willa Żaków”. W tamtych czasach wieś zasiedlało 131 mieszkańców, dzisiaj jest ich nieco więcej, ale miejskiego zgiełku tam z pewnością nie uświadczymy.

Sam pałac, w którym dzisiaj mieści się hotel, został wybudowany w czasie zaborów ok. 1900 roku. Należał on do carskiego generała, Aleksandra Stiepanowa. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został kupiony przez Hieronima i Zuzannę z Zielińskich Kieniewiczów, spokrewnionych ze słynnym historykiem o tym nazwisku. Później pałac wędrował z rąk do rąk, a kolejni właściciele przebudowywali go. Podczas II wojny światowej stał się siedzibą Niemców, którzy, opuszczając go, doszczętnie rozgrabili wszystkie sprzęty ruchome i te mniej ruchome. W 1949 roku pałac został ostatecznie sprzedany wraz z przyległą ziemią Gromadzie Wsi Żakó

Dzisiaj możemy podziwiać obiekt w pełnej krasie dzięki sporym nakładom na jego renowację. Architektonicznie pałac łączy w sobie cechy klasycystyczne i neogotyckie.Od bramy wjazdowej do jego drzwi frontowych prowadzi wiekowa aleja szumiących wiązów, kasztanowców, jesionów i lip. Sam budynek otoczony jest ze wszystkich stron drzewami, będącymi pozostałością dawnego parku krajobrazowego.

Hotel oferuje 25 pokoi i apartamentów. Każdy pokój oraz łazienka mają swoje indywidualne wystroje i – co ciekawe − noszą nazwy zainspirowane przez najbardziej znane gatunki wina. Atmosferę tworzą starannie dobrane kolory, piękne antyczne meble i funkcjonalne dodatki. To wyjątkowe miejsce dla poszukujących spokoju, wygody, dobrego samopoczucia i rodzinnej atmosfery.