579 i 70 lat

Siedemdziesiąte urodziny są zwykle dla jubilatów okazją do podsumowywania przeszłości, zaś dla instytucji – raczej do spoglądania z nadzieją w przyszłość i planowania przyszłych triumfów. W przypadku Muzeum Zamku w Oporowie obie te perspektywy są równie uprawnione. Niezwykły zamek i jego cudowni opiekunowie są obiektem naszej troski i miłości od lat. I z pewnością pozostaną nimi przez wiele następnych. Dlatego agencja IMR advertising by PR była honorowym gościem obchodzonego uroczyście 27 maja 2019 roku jubileuszu 70-lecia istnienia tej szacownej instytucji.

 

Jego dyrektor, Anna Majewska-Rau, została uhonorowana medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadawanym osobom szczególnie wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie naprawdę nielicznych przecież zabytków naszej historii. Obecna była również Grażyna Kin-Rzymkowska, była dyrektor Zamku w latach 1961-2006. Honorowy patronat nad obchodami objął wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.

W trakcie obchodów nie obyło się oczywiście bez przypomnienia długiej historii Zamku, bo ma się on czym pochwalić. Ta późnogotycka rezydencja obronna, siedziba rodu Oporowskich, herbu Sulima, wzniesiona około 1440 r. i usytuowana na wyspie otoczonej fosą, jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce. Zabudowa skupiona wokół czworobocznego dziedzińca składa się z domu mieszkalnego, wieży, baszty z kaplicą, połączonych murem obronnym. Rezydencję rodową – zamek zbudował arcybiskup Władysław Oporowski, syn Mikołaja wojewody łęczyckiego, właściciel dóbr oporowskich w latach 1428-1453. Na początku XVII w. dziedzictwo przejęła rodzina Tarnowskich herbu Rola, w XVIII w. dobra wraz z zamkiem należały do Sołłohubów. W XIX w. Oporów kilkakrotnie sprzedawany był kolejno własnością Korzeniowskich, Pociejów, Oborskich, Orsettich. W 1932 r. zamek kupili Elżbieta i Michał Szymon Karscy.

Zamek otacza przepiękny, rozległy park krajobrazowy założony w pierwszej połowie XIX wieku, w którym nawiązano do rozwiązań XVII-wiecznych.

W latach 1962-1965 wykonano gruntowne prace konserwatorskie. Zamek od 1949 r. mieści muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Tworzą ją dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego prezentujące kulturę szlachecką. Zbiory zawierają dzieła sztuki z różnych epok, od XVI do początków XX wieku – obrazy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego. Pochodzą one z przekazów, darów i zakupów. Nieliczne tylko eksponaty związane są z historią zamku. Należą do nich portrety rodziny Sołłohubów z XVIII w., lustra z żardinierami z początku XIX wieku, pistolety pojedynkowe z XVIII i XIX wieku oraz dziewiętnastowieczne naczynia fajansowe angielskie z Shelton.

W Muzeum – Zamku w Oporowie odbywają się lekcje muzealne, w trakcie których młodzież poznaje historię w zabytkowych wnętrzach, ale z towarzyszeniem współczesnych, multimedialnych pomocy naukowych. Uczestnicy obchodów Jubileuszu również mogli obejrzeć specjalnie przygotowaną na tę okoliczność w zamkowych komnatach wystawę. Całość robi naprawdę imponujące wrażenie, zważywszy na fakt, że twórcy Muzeum łatwego życia nie mieli i środki na każdy remont musieli dosłownie „wychodzić” na korytarzach instytucji mających się z założenia polską kulturą opiekować.