Śniadanie diabetyka

Co jeść, jak się leczyć, w co się ubierać, gdy choruje się na cukrzycę – o tych problemach mówiono podczas śniadania prasowego w siedzibie IMR advertising by PR.

POD ZDJĘCIAMI I TEKSTEM ZAMIESZCZAMY FILM

Odpowiednie odżywianie dla diabetyka jest jak czyste powietrze dla płuc. Leczenie cukrzycy to przede wszystkim świadomość tego, co, jak i kiedy należy jeść. Jak powiedział diabetolog, dr Marek Golatowski, lekarz może pomóc pacjentowi tylko w 30 procentach leczenia. Pozostałą część wypełnia sam chory, stosując się do porad dietetyka. Niezwykle ważna jest wiedza i konsekwencja w postępowaniu.

W Polsce na cukrzycę leczy się ponad 2 mln 300 tysięcy osób, a w sposób niezdiagnozowany, czyli nieświadomy, rozwija ją w organizmie dalsze 700 tysięcy. To już problem społeczny, stąd tak ważna jest powszechna edukacja o przyczynach choroby i jej przebiegu.

Marianna Hall, dyplomowana dietetyk kliniczny, uświadomiła zebranym w salonie prasowym IMR, że – w powyższym kontekście – jeśli w rodzinie choćby jedna osoba choruje na cukrzycę, to problem właściwego odżywiania powinien dotyczyć wszystkich domowników. Przy czym racjonalne, uzdrawiające odżywianie nie oznacza diety w potocznym słowa znaczeniu. Oczywiście, należy stosować się do zaleceń dietetyka, ale liczba i różnorodność spożywanych pokarmów jest olbrzymia. Żywienie diabetyka nie ma nic wspólnego z umartwianiem się osób otyłych restrykcyjnymi dietami. Ale, otyłość jest często pierwszą i główną przyczyną cukrzycy.

Zapobieganiu powikłaniom w nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy służy także ruch. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, gdy ma się np. początki stopy cukrzycowej i każdy krok wywołuje ból. Należy więc zadbać o odpowiednie obuwie, ale przede wszystkim o lecznicze skarpetki. Takimi są, zarejestrowane jako wyrób medyczny rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, skarpetki zdrowotne marki deoMed. Produkuje je w Konstancinie-Jeziornej firma JJW.

Skarpetki zdrowotne deoMed różnią się od zwykłych skarpetek. Wyposażone są w nieuciskające ściągacze - nie upośledzają krążenia w nogach. Posiadają bezszwowe łączenie nad palcami – nie powodują otarć. Są bardzo elastyczne – mogą być zakładane nawet na opuchnięte nogi. Uniemożliwiają rozwój bakterii i grzybów na skórze. Dają swobodny dostęp powietrza do stóp – mówi dr inż. Jerzy Rudnicki, współwłaściciel firmy JJW.

Skarpetki zdrowotne deoMed są znane i cenione jako produkty pomocne pacjentom z chorobą cukrzycową, czego wyrazem są liczne certyfikaty, nagrody i wyróżnienia przyznane przez specjalistów, a także pacjentów, na międzynarodowych targach i sympozjach oraz przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Z kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć, iż – tradycyjnie – wszystkie, i to w dużym wyborze, potrawy, którymi częstowano podczas śniadania, były skomponowane i przygotowane, z uwzględnieniem rad dietetyka, przez Monikę Iskandar, dyrektor zarządzającą IMR advertising by PR.