Cukrzyca ma płeć?

Są choroby, które nie bolą. Przynajmniej w początkowej fazie. Rudi Schuberth nie wiedział, że ma cukrzycę. Dopóki w stanie śpiączki nie trafił do szpitala. Autor „Moniki dziewczyny ratownika” nie krył zaskoczenia po zdiagnozowaniu choroby. Było to przed rokiem. Miał wtedy 63 lata. Dzisiaj jest pacjentem ze cukrzycą typu drugiego.

POD ZDJĘCIAMI I TEKSTEM MAMY FILM

Cukrzyca. W Polsce choruje na jej odmiany typu 1 lub 2 aż 2 mln 200 tys. osób. Co najmniej 700 tys. jeszcze nie wie, że znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka. Na świecie chorych są 422 miliony. Tak więc – jest to problem społeczny, na drugim miejscu po chorobach układu krążenia.

Cukrzyca atakuje po cichu, ale konsekwentnie. Dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Główną przyczyną zachorowań są: styl i jakość życia. Najbardziej na ryzyko zachorowania narażone są osoby otyłe, więc redukcję masy ciała należy uznać za pierwszy etap leczenia. Drugi, to sposób i jakość odżywiania. Trzeci – aktywność fizyczna. To zalecenia, o których wszyscy wiedzą. A jednak…

Przy dzisiejszych metodach terapeutycznych umieralność na cukrzycę należy do rzadkości, ale jest to nadal choroba nieuleczalna. Nowoczesna medycyna potrafi utrzymywać u pacjentów równowagę poziomu cukru we krwi, wymaga jednak ścisłej współpracy chorego z lekarzem i konsekwencji w leczeniu. Cukrzyca to choroba, która nie pozwala o sobie zapomnieć ani na chwilę.

14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne z tej okazji organizuje doroczne debaty medialne z udziałem pacjentów, lekarzy, przedstawicieli organizacji społecznych, Ministerstwa Zdrowia i dziennikarzy.

Tegoroczna debata odbyła się w Centrum Prasowym Stowarzyszenia Dziennikarzy przy ul. Foksal w Warszawie. Cukrzyca nie rozróżnia płci, więc PTD za motto debaty przyjęło: Kobieta i mężczyzna – Czy cukrzyca ma płeć? Współorganizatorem wydarzenia była agencja IMR advertising by PR, zajmująca się promocją skarpetek zdrowotnych marki deoMed.

W dwugodzinnej debacie o przyczynach choroby, metodach leczenia, znaczeniu edukacji społeczeństwa w zapobieganiu chorobie, potrzebie zdrowego trybu życia, równoważeniu stresów dnia codziennego wzięli udział diabetolodzy profesorowie: Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Krzysztof Strojek – konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, Maciej Małecki – prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego , prof. Leszek Czupryniak – członek zarządu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD); pielęgniarka diabetologiczna mgr Alicja Szewczyk – konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego, członek zarządu Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii; Anna Śliwińska – prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Anna Tomaśko – producentka telewizyjna, podróżniczka, pacjentka z cukrzycą typu 1, Rudi Schuberth – piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, satyryk, pacjent z cukrzycą typu 2. Oboje z humorem opowiedzieli, jak dobrze zorganizowali sobie życie w chorobie.

W gronie głównych sponsorów i wystawców znalazła się spółka JJW z Konstancina-Jeziornej, producent skarpetek dla diabetyków marki deoMed. Stoisko firmy, w którym można było zrealizować wygraną jednej z kilkudziesięciu par skarpetek po udzieleniu poprawnej odpowiedzi na trzy pytania konkursowe, było najbardziej i najdłużej obleganym spośród wszystkich wystawców.

Skarpetki i podkolanówki zdrowotne deoMed® zarejestrowane są jako wyrób medyczny. Produkowane i doskonalone we współpracy z lekarzami, fizjoterapeutami i pacjentami. Mają klinicznie udowodnione działanie ochronne. Może je nosić każdy dbający o wygodę i profilaktykę stóp, ale stworzono je z myślą o najbardziej wymagających stopach osób: z cukrzycą, stanami zapalnymi skóry, grzybicą, obrzękami stóp, nadpotliwością, otyłością i zaburzeniami krążenia. Skarpetki deoMed® łagodzą miejscowo dolegliwości związane z ich przebiegiem.